Course pages 2011–12
Index of courses by lecturer
Please check the official timetables for timetable details.
Prof Ross Anderson
- Operating and Distributed System Security (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Economics and Law (Easter, Part IB)
Dr Alex Benton
- Advanced Graphics (Easter, Part II)
Dr Alastair Beresford
- Further Java (Michaelmas, Part IB)
- Programming in Java (Lent, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Further Java Briefing (Easter, Part IA CST)
Prof Ted Briscoe
- Introduction to Natural Language Processing (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Machine Learning for Language Processing (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Syntax and Semantics of Natural Language (Lent, MPhil ACS, Part III)
Dr Bill Byrne
- Spoken Language Processing (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Stephen Clark
- Introduction to Natural Language Processing (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Programming in C and C++ (Michaelmas, Part IB)
- Syntax and Semantics of Natural Language (Lent, MPhil ACS, Part III)
Dr Richard Clayton
- Software Engineering (Michaelmas, Part IB)
Prof Ann Copestake
- Language and Concepts (Lent, MPhil ACS, Part III)
Prof Jon Crowcroft
- Network Architectures (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Principles of Communications (Michaelmas, Part II)
Prof John Daugman
- Information Theory and Coding (Michaelmas, Part II)
- Mathematical Methods for Computer Science (Michaelmas, Part IB)
- Computer Vision (Lent, Part II)
Prof Anuj Dawar
- Quantum Computing (Michaelmas, Part II)
- Complexity Theory (Lent, Part IB)
- Topics in Logic and Complexity (Lent, MPhil ACS, Part III)
Prof Neil Dodgson
- Research Skills (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Advanced Graphics (Easter, Part II)
Dr David Evans
Dr Mark Gales
- Spoken Language Processing (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Machine Learning for Language Processing (Lent, MPhil ACS, Part III)
Dr Richard Gibbens
- Computer Systems Modelling (Michaelmas, Part II)
- Mathematical Methods for Computer Science (Michaelmas, Part IB)
- Flows in Networks (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Probability (Lent, Part IA CST)
Prof Mike Gordon
- Hoare Logic (Michaelmas, Part II)
- Temporal Logic and Model Checking (Lent, Part II)
Dr David Greaves
- Compiler Construction (Lent, Part IB)
- Floating-Point Computation (Lent, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- System on Chip Design and Modelling (Lent, MPhil ACS, Part III)
- System-on-Chip Design (Easter, Part II)
Dr Steven Hand
- Advanced Topics in Computer Systems (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Concurrent and Distributed Systems (Michaelmas, Lent, Part IB)
Dr Robert Harle
- Computer Fundamentals (Michaelmas, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Object-Oriented Programming (Lent, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Topical Issues (Lent, Easter, Part II)
Dr Timothy Harris
- Multicore Semantics and Programming (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Prof Sir Tony Hoare
- Algebra and programming semantics (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Sean Holden
- Artificial Intelligence II (Lent, Part II)
- Artificial Intelligence I (Easter, Part IB)
Dr Mateja Jamnik
- Automated Reasoning (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Mr Brian Jones
- Low Power Embedded Systems Programming (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Frank King
- ML under Windows (Michaelmas, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
Dr Markus Kuhn
- Digital Signal Processing (Michaelmas, Part II)
- Registration (Michaelmas, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Unix Tools (Michaelmas, Part IB)
- Security I (Easter, Part IB)
Mr Jack Lang
- Business Studies (Lent, Part II)
- Business Studies Seminars (Easter, Part II)
- E-Commerce (Easter, Part II)
Dr Joan Lasenby
- Image Processing and Image Coding (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Prof Ian Leslie
- Group Project (Michaelmas, Lent, Part IB)
- Operating Systems (Michaelmas, Part IA CST)
Dr Pietro Lio
- Bioinformatics (Michaelmas, Part II)
Dr Cecilia Mascolo
- Social and Technological Network Analysis (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Software Design (Lent, Easter, Part IA CST)
- Mobile and Sensor Systems (Easter, Part II)
Dr Ken Moody
Dr Simon Moore
- Advanced Computer Design (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Computer Design (Michaelmas, Part IB)
- ECAD and Architecture Practical Classes (Michaelmas, Part IB)
Dr Andrew Moore
- Building an Internet Router (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Computer Networking (Lent, Part IB)
Dr Robert Mullins
- Chip Multiprocessors (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- ECAD and Architecture Practical Classes (Michaelmas, Part IB)
- Comparative Architectures (Lent, Part II)
Dr Steven Murdoch
- Operating and Distributed System Security (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Security II (Lent, Part II)
Prof Alan Mycroft
- Introductory Logic (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Optimising Compilers (Michaelmas, Part II)
- Concepts in Programming Languages (Easter, Part IB)
Prof Larry Paulson
- Foundations of Computer Science (Michaelmas, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Logic and Proof (Michaelmas, Part IB)
- Interactive Formal Verification (Easter, MPhil ACS, Part III)
Prof Andrew Pitts
- Types (Michaelmas, Part II)
- Computation Theory (Lent, Part IB)
- Denotational Semantics (Lent, Part II)
- Regular Languages and Finite Automata (Easter, Part IA CST)
Dr Andrew Rice
- Further Java (Michaelmas, Part IB)
- Programming for Mobiles (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Programming in Java (Lent, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
Prof Peter Robinson
- Innovative User Interfaces (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Computer Graphics and Image Processing (Lent, Part IB)
Dr Peter Sewell
- Multicore Semantics and Programming (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Frank Stajano
- Algorithms II (Michaelmas, Part IB)
- Algorithms I (Lent, Easter, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Operating and Distributed System Security (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Security II (Lent, Part II)
Dr Samuel Staton
- Category Theory and Logic (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Discrete Mathematics I (Michaelmas, Lent, Part IA CST, Part IA NST, Part I PPS)
- Semantics of Programming Languages (Michaelmas, Part IB)
Dr Simone Teufel
- Word Meaning and Discourse Understanding (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
- Information Retrieval (Lent, Part II)
- Natural Language Processing (Lent, Part II)
Dr Ian Wassell
- Digital Electronics (Michaelmas, Part IA CST)
- Hardware Practical Classes (Michaelmas, Lent, Part IA CST)
- Low Power Embedded Systems Programming (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Robert Watson
Prof Glynn Winskel
- Advanced Topics in Concurrency (Lent, MPhil ACS, Part III)
- Discrete Mathematics II (Lent, Part IA CST)
Prof Phil Woodland
- Spoken Language Processing (Michaelmas, MPhil ACS, Part III)
Dr Eiko Yoneki
- Data Centric Networking (Lent, MPhil ACS, Part III)