home search a-z help
University of Cambridge Computer Laboratory
Index of courses by lecturer name
Computer Laboratory > Course material 2006-07 > Index of courses by lecturer name

Index of courses by lecturer name

Please check the official timetables for timetable details.

Prof Ross Anderson
Security (Michaelmas Term)
Software Engineering (Michaelmas Term)
Economics and Law (Easter Term)

Prof Jean Bacon
Operating System Foundations (Michaelmas Term)
Distributed Systems (Easter Term)

Mr Nigel Bailey
Computer Perspectives (Easter Term)

Alastair Beresford
C and C++ (Lent Term)

Dr Alan Blackwell
Group Project Briefing (Michaelmas Term)
Human-Computer Interaction (Michaelmas Term)
Software Engineering and Design (Michaelmas Term)
Group Project (Lent Term)
Software Design (Lent Term)

Dr Ann Copestake
Natural Language Processing (Michaelmas Term)

Prof Jon Crowcroft
Digital Communication II (Michaelmas Term)

Dr John Daugman
Information Theory and Coding (Michaelmas Term)
Computer Vision (Lent Term)

Dr Anuj Dawar
Quantum Computing (Lent Term)
Complexity Theory (Easter Term)

Dr Neil Dodgson
How to Study Computer Science (Michaelmas Term)
Computer Graphics and Image Processing (Lent Term)
Advanced Graphics (Easter Term)

Dr John Fawcett
Concurrent Systems and Applications (Michaelmas Term)

Dr Marcelo Fiore
Concepts in Programming Languages (Lent Term)
Discrete Mathematics II (Lent Term)
Discrete Mathematics Seminars (Lent Term)
Introduction to Functional Programming (Lent Term)

Dr Keir Fraser
Advanced Systems Topics (Lent Term)
Algorithms I (Easter Term)

Dr Richard Gibbens
Computer Systems Modelling (Lent Term)
Mathematical Methods for Computer Science (Lent Term)

Prof Mike Gordon
Specification and Verification I (Michaelmas Term)
Specification and Verification II (Easter Term)

Dr David Greaves
Hardware Practical Classes (Michaelmas Term)
Comparative Architectures (Lent Term)

Dr Timothy Griffin
Compiler Construction (Lent Term)
Databases (Easter Term)

Dr Sean Holden
Artificial Intelligence II (Michaelmas Term)
Artificial Intelligence I (Easter Term)

Prof Andy Hopper
Additional Topics (Lent Term)

Dr Richard Jennings
Professional Practice and Ethics (Easter Term)

Dr Frank King
Foundations of Programming (Michaelmas Term)
Probability (Lent Term)

Dr Markus Kuhn
Digital Signal Processing (Michaelmas Term)
Unix Tools (Michaelmas Term)
Introduction to Security (Easter Term)

Mr Jack Lang
Business Studies (Michaelmas Term)
Business Studies Seminars (Easter Term)
E-Commerce (Easter Term)

Prof Ian Leslie
Digital Communication I (Lent Term)

Dr Pietro Lio
Bioinformatics (Lent Term)

Dr Ken Moody
Mathematics for Computation Theory (Michaelmas Term)

Dr Simon Moore
Computer Design (Michaelmas Term)
ECAD (Michaelmas Term)
ECAD and Architecture Practical Classes (Michaelmas Term)

Dr Alan Mycroft
Floating-Point Computation (Michaelmas Term)
Foundations of Functional Programming (Lent Term)

Dr Arthur Norman
Programming in Java (Lent Term)
Part IB Assessed Exercise Briefing (Easter Term)

Prof Larry Paulson
Foundations of Computer Science (Michaelmas Term)
Logic and Proof (Michaelmas Term)

Prof Andrew Pitts
Types (Michaelmas Term)
Computation Theory (Lent Term)
Regular Languages and Finite Automata (Lent Term)

Dr Martin Richards
Operating Systems (Michaelmas Term)

Prof Peter Robinson
Discrete Mathematics I (Michaelmas Term)
VLSI Design (Lent Term)

Dr Peter Sewell
Semantics of Programming Languages (Lent Term)

Pawel Sobocinski
Denotational Semantics (Michaelmas Term)

Dr Frank Stajano
Algorithms II (Michaelmas Term)
Data Structures and Algorithms (Michaelmas Term)

Mr Richard Stibbs
Elementary Use of the Unix Teaching Service (Michaelmas Term)
Java and Unix (Michaelmas Term)

Mr Tom Stuart
Optimising Compilers (Lent Term)

Kate Taylor
Prolog (Michaelmas Term)

Dr Simone Teufel
Information Retrieval (Michaelmas Term)

Dr Ian Wassell
Digital Electronics (Michaelmas Term)