Supervisions 2018-19

Part IA and IB Computer Science supervision arrangements for Jesus and Wolfson Colleges

Please read the official department policy, supervising computer science.

Students are arranged into groups (usually pairs, occasionally singletons or triples).
Each group has an indentifying letter (a), (b) etc.
Please will supervisors introduce themselves to their supervisees when the course is about to start and indicate possible times for supervisions.
When arranging supervision times, please will groups of students jointly contact their supervisors. i.e. Remember to cc your supervision partners!

Revision supervisions may also be negotiated in the Easter term; please discuss with the relevant DoS.

There may be corrections and changes to this schedule from time to time. Please check for updates.

College Directors of Studies and Fellows

Jean Bacon       (Jesus DoS PartIA, Part1B)  jmb25   
Cecilia Mascolo  (Jesus DoS PartII, PartIII) cm542
Chris Town       (Wolfson DoS)               cpt23 

Supervisors

 JB      Jean Bacon              jmb25  [OS, ConcDistSys]
 DB      Daniel Bates            db434  [Computer Design]
 PC      Paolo Costa       paolo.costa@microsoft.com  [Computer Networks]
 BD      Ben Day                 bjd39  [RDML:McLngRWData]
 GE      Guy Emerson             gete2  [FormalModelsLang]
 PF      Paul Fox          paul.foxy@gmail.com [DigElec, OOP] 
 JF      John Fawcett            jkf21  [Numerical Analysis]
 AG      Andreas Grammenos       ag926  [Graphics, Further Graphics, Intro C]
 AH      Api Hasthanasombat      ah953  [FoundsDataSc]
 JI      Joe Isaacs              josi2  [Semantics]
 AI      Andrej Ivašković        ai294  [Algorithms, Complexity, ConceptsPL]
 DM      Dionysis Manousakas     dm754  [AI]
 MMu     Mariana Marasoiu        mcm79  [Interaction Design, Further HCI]  
 MMd     Marwa Mahmoud           mmam3  [Databases]
 KM      Ken Moody               km10   [DiscMaths]
 SS      Shaun Steenkamp         scs62  [Computation Theory]
 AS      Aaron Stockdill         aas80  [Foundations of CS(ML)]
 TS      Tom Sun                 ps702  [Compiler Construction]
 MT      Meurig Thomas           mlt47  [Further Java]
 CT      Chris Town              cpt23  [EconLawEth, Prolog, SwSecEng]
 MW      Mark Wassell            mpew2  [Logic and Proof]
 SZ      Stan Zhang              jz448  [Security]

                               
Format used below: CourseName-L/S, where L = number of lectures, S = suggested hours of supervision.
The initials of the supervisors for that course follow on the line below, each followed by a list of the student groups assigned to that supervisor.

Part IA

a) Ivan Ivanov        JE CS 75% $  ii247  
   Peter Ondus        JE CS 75% $  po287 
   Leon Dailani       JE CS 50% *  ld558
      in group a for papers 1 and 2 supervisions

b) Chuen Leik Low     JE CS 75% $  cll58 
   Shaun Vickers      JE CS 75% $  spv28 
   Bentley Carr       JE NSc 25%#  ebc30
      in group b for paper 1 supervisions
  
c) Yiheng Fan          W CS 75% $  yf290
   Andrei Prahoveanu   W CS 75% $  ap2079


NOTE on 25% #-students: we will have a better idea of numbers in October. 

$ = CS student 75% (Papers 1, 2, 3)
* = CS student 50% (Papers 1, 2)
# = Natural Scientists taking the CS option (Paper 1 only)

MICHAELMAS                        LENT                           EASTER
-----------------------------|----------------------------|----------------
Paper 1                      |                            |
#FdsofCS-12/3                | #Algorithms-24/6           |#NumAnal-11/3
  AS(a-c)                    |        AI(a-c)             |  JF(a-c)  
                             |                            |
             #OOProg-12/3    |                            |
              PF(a-c)        |                            |
                             |                            |
Paper 2                      |                            |
*DigElec-12/3                |                            |*SwSecEng 11/3
    PF(a-c)                  |                            | CT(a-c)
                             |                            |
          *DiscMath-12/3 .........DiscMath-6+6/3          |
               KM(a-c)       |                            |
                             |                            |
                             |          *OS-12/3-4        |          
                             |             JB(a-c)        |
                             |                            |
Paper 3                      |                            | 
              $Graphics-7/2  |  $MLRD:McLngRWData 16/4    | $Interaction Design-9/2
                 AG(a-c)     |     BD(a-c)                |     MMu(a-c) 
                             |                            |
 $ Databases-8/2             |                            |
      MMd(a-c)               |                            |
-----------------------------|----------------------------|----------------

Part IB (and Part II for P7 courses only)

group a took CS 50% 
groups b and c took part 1A 75% and take P and P7 courses

a) P5 (paper3) = took part 1A 50% and take P5 and P courses
   Daniel Hopper JE CS 50% djh242
   Jakub Priban  JE CS 50% jp775
+ for P (papers 4, 5, 6) courses only:
   Juraj Micko   JE CS 75% jm2186

for P7 (paper 7) courses only:
b) Juraj Micko   JE CS 75% jm2186
   Oliver Hope   JE CS 50% oh260
   Franz Nowak   W  CS 50% fgn24

c) Kwot Sin Lee       W CS 75%  ksl36
   Wilson Samuel Suen W CS 75%  wss28

 

         

        MICHAELMAS                      LENT                    EASTER
-----------------------------|-----------------------------|---------------------
  Paper 3 for part 1B from Part 1A 50% (P5 courses on timetable)
  -------------------------- |---------------------------- |-----------------
 P5:Databases-8/2            | P5:MLRD:McLngRWData 16/3    | P5:Interaction Design-9/2  
  MMd(a)                     |         BD(a)               |     MMu(a)
                             |                             |                      
         P5:Graphics-8/2     |                             |
              AG(a)          |                             |
                             |                             | 
  Papers 4, 5, 6 ---(P courses on timetable - all students can take P courses)
   --------------------------|---------------------------- |-----------------
    Semantics-12/3           | CompilerCons-16/4           | Complexity-12/3  
        JI(a,c)              |     TS(a,c)                 |   AI(a,c)     
                             |                             |
    ConcDistSys-16/4         | ComputnThy-12/3             | 
         JB(a,c)             |     SS(a,c)                 |    
                             |                             |
 IntroC 10/2-3               |      Comp Net 20/5          | AI-1 - 12/3 
      AG(a,c)                |          PC(a,c)            |    DM(a,c) 
                             |                             | 
 FoundsDataScience 24/6      | LogicProof-12/3             | SecurityI-12/3
     AH(a,c)                 |     MW(a,c)                 |     SZ(a,c) 
                             |                             |
   CompDesign-18/5           |                             |     
     DB(a,c)                 |                             |
                             |                             | 
      FJava                  |                             |
      MT (a,c) (revision supervision in Easter term)       |                 
                             |                             |
  P7 (part 1A 75% only)---(P7 courses on timetable)--------|-----------------
  ---------------------------|-----------------------------|-----------------
                             |      P7:Prolog-8/2          |  
                             |      CT(b,c)                | 
                             |                             | P7:ConceptsPL-8/2
  P7:FGraphics-8/2           |                             |      AI(b,c)   
      AG(b,c)                | P7: Further HCI 8/2         |       
                             |      MMu(b,c)               |
        P7:EconLawEth-8/2    |                             | P7:FormalModLang 8/2
              CT(b,c)        |                             |     GE(b,c)
-----------------------------|-----------------------------|-----------------

Part II (supervisions arranged through the department)

    
David Adeboye       J doaa2
Matthew Allsop      J mda46 
Harri Bell-Thomas   J ahb36
Carlos Purves       J cp614  

took part 1A 50% and will be supervised with part 1B for P7 courses
Oliver Hope         J oh260
Franz Nowak         W fgn24

Part III

 Josh Blake              J jbb50