PhDs Examined

(In US terms, this is students whose committee I was on, but for whom I wasn't the advisor)

Weimin Weng, Reading
Stephen Wright, Ulster
Isabelle Chrisment, Nice/INRIA
Claude Castelluccia, Nice/INRIA
Chris Greenhalgh, Nottingham, (distinguised dissertation)
Bength Ahlgren (Uppsala/SICS)
Damian Marriott, Imperial
Omar Bashir, Loughborough University
Emil Lupu, Imperial College
Laurent Gautier, Universite de Nice Sophia-Antipolis/INRIA
Nat Pryce, Imperial
Alan Holt, OU
Olivier Bonaventure, Liege University
Edries Abdalhadi , UKC
Babul Miah, QMW/EE
Frank Stajano, Cambridge
Lloyd Wood, Surrey
Rory Graves, Sussex
Luis Costa, University of Paris 6
Ljubica Blazevic, EPFL
Vittorio Ghini, Universita di Bologna
Richard Mortier (CL)
Austin Donnelly (CL)
Alex Hombrecher (CL)
aJames Scott (LCE)
James Hall (CL)
Shin Hong Wong (LCE)
Jianxin Yang (CL)
Michael Welzl TU Darmstadt
Navid Nikaein, EPFL/Eurecom
David Charles Reeve, UKC
Andras Veres, Budapest/Columbia/Ericsson
Karol Kowalik, Dublin City
Bin Liu, Birmingham
Sonja Buchegger's , EPFL
Yong Jiang Licentiate in KTH
Ronaldo Moreira Salles, Imperial
Panagiotis Trimintzios, Surrey
Glen MacLarty, UTS, Australia
Richard Clayton, (CL)
Nathan Dimmock, (CL)
Howard Chivers, York
Dominic Day, UKC
Habilitation for Dr Thierry Turletti in INRIA/Nice
Ms Thi Hong Hanh LE, UTS
Habilitation for Dr Xiaoming Fu in Gottingen
Habilitation for Dr Michael Welzl in Darmstadt
PhD exam for Jose Ignachio Rendo Fernandez (Nacho), Loughborough
PhD exam for Carlos Bernado Cano, University of King Carlos III
Tim Moreton (CL)
Jolyon Clulow (CL)
Ramin Hekmat (TU Delft)
Atif Alvi (CL)
David Cottingham (CL)
William Carson (CL)
John Billings (CL)
Teemu Koponen, in HUT/TKK
Dave Griffin, UCL EE
Yun Hou, Imperial EE/CS
Fang-Chun (Vicky) Kuo, Gottingen
Sahibzada Ali MAHMAD, Brunel
Gregor Gaertner. TCD
Mirco Musolesi, UCL
Elizabeth Daley, TCD
Zachariadis Grigorios, Imperial,
Mohamed.Ali.Kaafar, INRIA
Daniel Cutting, Sydney University
Ruben Cuevas, UC3M
Abdullatif Shikfa, Eurecom
Afra Mashhadi, UCL
Mikko Sarela, Alto University (was TKK/HUT)
Ran Atkinson, UCL
Omer Hassan Omer Abdelrahman, Imperial
Tom Nicolai (Habilitation), Bremen
Robert Watson (CL)
Hyoungschick Kim (CL)
Jon Anderson (CL)
Joao Taveiro Araujo
Mikko Pervila
Oana Goga, LIP6 (renata teixeira's)
Stojan Trajanovski, TU Delft (piet van migham's)
Mays Al-Naday, Essex Uni