Computer Laboratory Home Page Search A-Z Directory Help
University of Cambridge Home Computer Laboratory
Index of courses by lecturer name
Computer Laboratory > Course material 2005-06 > Index of courses by lecturer name

Index of courses by lecturer name

Please check the official timetables for timetable details.

Prof Ross Anderson
Group Project (Michaelmas Term)
Security (Michaelmas Term)
Economics and Law (Easter Term)

Prof Jean Bacon
Operating System Foundations (Michaelmas Term)
Distributed Systems (Easter Term)

Mr Nigel Bailey
Computer Perspectives (Easter Term)

Dr Alan Blackwell
Human-Computer Interaction (Michaelmas Term)
Software Engineering and Design (Michaelmas Term)
Software Design (Lent Term)

Dr Ann Copestake
Natural Language Processing (Michaelmas Term)

Prof Jon Crowcroft
Digital Communication II (Michaelmas Term)

Dr John Daugman
Information Theory and Coding (Michaelmas Term)
Computer Vision (Lent Term)

Dr Neil Dodgson
Comparative Programming Languages (Lent Term)
Computer Graphics and Image Processing (Lent Term)
Advanced Graphics (Easter Term)

Dr John Fawcett
Concurrent Systems and Applications (Michaelmas Term)

Dr Marcelo Fiore
Introduction to Functional Programming (Lent Term)

Dr Kier Fraser
Algorithms (Easter Term)

Dr Richard Gibbens
Computer Systems Modelling (Michaelmas Term)
Mathematical Methods for Computer Science (Michaelmas Term)

Prof Mike Gordon
Specification and Verification I (Michaelmas Term)
Specification and Verification II (Easter Term)

Dr David Greaves
Hardware Practical Classes (Michaelmas Term)
Comparative Architectures (Lent Term)

Dr Timothy Griffin
Compiler Construction (Lent Term)
Databases (Easter Term)

Dr Steven Hand
Operating Systems I (Michaelmas Term)
Operating Systems II (Michaelmas Term)
Advanced Systems Topics (Lent Term)

Dr Sean Holden
Artificial Intelligence II (Michaelmas Term)
Artificial Intelligence I (Easter Term)

Prof Andy Hopper
Additional Topics (Lent Term)

Dr L M Ioannou
Quantum Computing (Lent Term)

Dr Richard Jennings
Professional Practice and Ethics (Easter Term)

Dr Frank King
Foundations of Programming (Michaelmas Term)

Dr Markus Kuhn
Digital Signal Processing (Michaelmas Term)
Unix Tools (Michaelmas Term)
Introduction to Security (Easter Term)

Mr Jack Lang
Business Studies (Easter Term)
E-Commerce (Easter Term)

Prof Ian Leslie
Digital Communication I (Lent Term)

Dr Pietro Lio
Bioinformatics (Lent Term)

Dr Ken Moody
Mathematics for Computation Theory (Michaelmas Term)

Dr Simon Moore
Computer Design (Michaelmas Term)
Digital Electronics (Michaelmas Term)
ECAD (Michaelmas Term)
ECAD and Architecture Practical Classes (Michaelmas Term)

Dr Arthur Norman
How to Study Computer Science (Michaelmas Term)
Foundations of Functional Programming (Lent Term)
Programming in Java (Lent Term)
Complexity Theory (Easter Term)

Dr Mike O'Donohoe
Numerical Analysis I (Michaelmas Term)
Numerical Analysis II (Lent Term)

Prof Larry Paulson
Foundations of Computer Science (Michaelmas Term)
Logic and Proof (Michaelmas Term)

Prof Andrew Pitts
Types (Michaelmas Term)
Computation Theory (Lent Term)
Regular Languages and Finite Automata (Lent Term)

Prof Peter Robinson
Discrete Mathematics I (Michaelmas Term)
VLSI Design (Lent Term)

Dr Peter Sewell
Semantics of Programming Languages (Lent Term)

Dr Frank Stajano
Data Structures and Algorithms (Michaelmas Term)
Introduction to Algorithms (Michaelmas Term)

Mr Richard Stibbs
Elementary Use of the Unix Teaching Service (Michaelmas Term)
Java and Unix (Michaelmas Term)

Mr Tom Stuart
Optimising Compilers (Lent Term)

Dr Simone Teufel
Information Retrieval (Michaelmas Term)

Prof Glynn Winskel
Denotational Semantics (Michaelmas Term)
Discrete Mathematics II (Lent Term)
Discrete Mathematics Seminars (Lent Term)
Topics in Concurrency (Lent Term)